Már csak idő kérdése az egész: rövidesen megrohamozhatják Magyarországot a románok

Keleti szomszédunkban kedvezőtlen folyamatok játszódnak le: májusban már ötször emelték az üzemanyagok árát.

Kipukkadt a lufi.
A Világgazdaság arról ír, hogy Romániában az előjelek abba az irányba mutatnak, hogy
az új kormánykoalíciónak nem lesz más választása, mint az adóemelés és a jóléti kiadások visszavágása,
hogy elkerülje az ország kötvényeinek bóvliba sorolását. Pedig a románok már így is túl vannak egy megszorítócsomagon, kérdés, hogy a következőt hogyan fogják elviselni, írják.
Ezt is ajánljuk a témában
Keleti szomszédunkban kedvezőtlen folyamatok játszódnak le: májusban már ötször emelték az üzemanyagok árát.
Hozzáteszik: a reformok végrehajtása érdekében a nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ
szeretnék bevonni a Szociáldemokrata Pártot (PSD) is a kormányzásba, hogy ne csak ők viseljék az állami kiadások csökkentésével járó intézkedések politikai következményeit
– írta a hét végi cikkében az Erdélyi Napló, amely bukaresti Gandul című portál kormányzati forrásai alapján vázolja fel, mi várható a következő másfél esztendőben.
A lap felteszi a kérdést, hogy miért ragaszkodik ennyire a PNL, az USR és az RMDSZ ahhoz, hogy a PSD is része legyen a jövőbeni kormánynak. A válasz szerintük egyszerű: nem fognak tudni megbirkózni a következő hat hónap gazdasági és társadalmi sokkjaival, ami elsősorban árrobbanást és a jövedelmek befagyasztását okozhatja. Rámutatnak:
a várható intézkedéseik recesszióhoz, elbocsátásokhoz, inflációhoz és a vásárlóerő csökkenéséhez vezetnek az árak robbanása és a jövedelmek befagyasztása révén.
Egy másik indok az volt, hogy ugyan a PSD a kormányzásban stabilitási tényező volt, valószínűleg
szükség van egy „bokszzsákra” a már nyilvánosan bejelentett megszorító intézkedésekhez.
Hangsúlyozzák: ilyen intézkedés lehet az elsők között az energiaszámlák esetén az árplafon eltörlése, ez már július elsejével megtörténhet. Az elektromos szolgáltatók ráadásul már elküldték az új árajánlatokat, amelyek átlagosan
40-50 százalékos áremelkedést
mutatnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Románia fellázadt a hazug sikersztori ellen – a választók Nicușor Dant emelték a magasba, és ezzel eltemették a „Bezzegrománia”-mítoszt.
A második csapás a közszférában dolgozókat fogja érni, tudjuk meg. Összesen 15 százalékkal kell majd csökkenteni a közintézmények kiadásait, így például a katonák és rendőrök élelmezési juttatásainak befagyasztása vagy akár megvonása. De a tanárok sem járnak jobban, akiknek a béremelését is idén elhalaszthatja a kabinet.
Felhívják a figyelmet, hogy
a 2026-os év sem lesz jobb, ami szintén egy megszorító költségvetés lesz a nyugdíjak, fizetések, a minimálbér befagyasztásával, 10 százalékos inflációval, az állami támogatási rendszerek és a kisvállalkozásoknak szánt segélyek csökkentésével vagy teljes megszüntetésével, adóemelésekkel és elbocsátásokkal.
Röviden: hatalmas a baj.
A Bloomberg megírta: Dan elnök egyik első lépése annak elismerése volt, hogy Románia idén nem fogja tudni elérni a hiány 7 százalékra csökkentésének célját a gazdasági teljesítményhez viszonyítva. Egy a tanácskozásokat ismerő személy szerint
a bizottság várhatóan felkéri Romániát, hogy egy június 4-én bemutatandó elemzésben vitassa meg a lehetséges szankciókat.
A román tisztviselők jelezték, hogy megértették az üzenetet – írják.
A Bloomberg szerint a befektetők üdvözölték a választási eredményt, de mivel a 10 éves hozamok 7,5 százalék körül ragadtak,
az ország továbbra is a legmagasabb hitelfelvételi költségeket fizeti az EU-ban,
és minden nagyobb pénzügyi támogatás az állam pénzügyeinek helyreállítására vonatkozó hiteles tervtől függ. Kulcskérdés, hogy meggyőzzék a románok a bizottságot arról, hogy le tudják faragni a hiányt, különben az uniós források befagyasztását kockáztatják – derült ki .
Nyitókép: MTI/EPA/PAP/Pawel Supernak